HISTORIA POWSTANIA TECHNIKUM SAMOCHODOWEGO
Technikum Samochodowe w Częstochowie, ul. Targowa 29 Zasadnicza Szkoła Samochodowa
Technikum Samochodowe dla Pracujących, ul. Jasnogórska 17
Utworzone w r. 1964 szkoły umieszczono w budynku Szkoły Rzemiosł Budowla¬nych przy ul. Targowej 29 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących przy ul. Jasnogórskiej 17 (Technikum dla Pracujących).
Uczniowie: Technikum — 178, uczniów, 5 oddziałów, specjalność — eksploatacja i naprawa samochodów, Zas. Szkoła Samochodowa — 328 uczniów, 9 oddziałów, zawód — mechanik samo- chodowo-ciągnikowy, Technikum dla Pracujących — 310 uczniów, 12 oddziałów, specjalności — eksploa¬tacja i naprawa samochodów, budownictwo ogólne. Dyrektorzy: Technikum i Zas. Szkoła Samochodowa — inż. Zygmunt Kaźmierczak Technikum dla Pracujących — mgr inż. Stanisław Tkacz.
W związku z szybkim rozwojem komunikacji samochodowej i wzrostem zapotrzebowania na kadry dla rozwijającego się przemysłu i transportu na terenie Częstochowy zakłady pracy czyniły usilne starania o powołanie do życia Technikum Samochodowego. Po zapewnieniu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie obudowie obiektu szkolnego dla przeszłego Technikum Samochodowego, Ministerstwo Oświaty zgodziło się na otworzenie Technikum Samochodowego i Zasadniczej Szkoły Samochodowej w Częstochowie.
Kuratorium Okręgu Szkolnego wydało orzeczenie organizacyjne Nr OIPB8/44a/12/59 o utworzeniu Technikum Samochodowego dla pracujących o specjalności – naprawa i eksploatacja samochodów, podpisane przez Kuratora Okręgu Szkolnego w Katowicach Fryderyka Heroka dnia 16 czerwca 1959r.
W początkowej fazie zlokalizowano szkołę jako wydział przy Technikum Górnictwa Rud.
W roku 1960 rozszerzono rozmiary Technikum tworząc Wydział Młodzieżowy, a w roku 1961 Zasadniczą Szkołę Samochodową. Kierownictwo naszej szkoły należało do dyr. Technikum Górnictwa Rud Ob. Mgr Stefana Trafiałka, zaś kierownikiem Wydziału Samochodowego był inż. Zygmunt Kazimierczak. Na mocy zarządzeń Ministerstwa Oświaty z czerwca 1963r. Szkoła została wydzielona z Technikum Górnictwa Rud i jako jednostka samodzielna powstała z rokiem 1964 (1styczeń). Dyrektorem szkoły został inż. Zygmunt Kazimierczak. Od chwili usamodzielnienia Szkoły lokalizacja Technikum Samochodowego i Zasadniczej Szkoły Samochodowej była niewyjaśniona do 31 sierpnia 1964r. Do tej chwili zagadką było, gdzie będzie zlokalizowana Szkoła na rok szkolny 1964/65. Na mocy notatki sporządzonej w obecności Ob. Wicekuratora mgr inż. Suckela oraz ostatecznej decyzji KMPZPR w Częstochowie w dniu 31 sierpnia 1964 roku w obecności przedstawiciela KOSZ wizytatora Cebo, szkoły nasze zostały wyprowadzone z gmachu Technikum Górnictwa Rud i przeniesione do budynku Technikum Budowlanego przy ulicy Targowej 29 z dniem 1 września 1964roku. Z chwilą rozdzielenia Technikum Samochodowego od Technikum Górnictwa Rud szkoła nasza pozostała bez żadnego wyposażenia. Od 1 września 1964 roku została wyposażona w pewna ilość pomocy naukowych o wartości blisko 180 000 zł., a łącznie majątek szkoły wynosi ok. 220 000 zł. W trudnych chwilach dla szkoły pospieszyły jej z pomocą zakłady takie jak : PKS, Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa, Cz .Z. Elementów Żużlobetonowych, P. K. Straży Pożarnej, Wydział Finansowy, P.M.R.N. oraz KWMO w Katowicach. |