Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Maja 21 2019 13:31:06
blankNawigacjablank
blank Strona główna
Powstanie Technikum Budowlanego
Powstanie Technikum Samochodowego
Artykuły
Download
Galeria zdjęć
Szukaj
blank
blankblankblank
blankLosowa Fotkablank
blank blank
blankblankblank
blankNasi absolwenciblank
blank 1997
2000
2001
2002
2003
2004
2005
blank
blankblankblank
blankPrzetłumacz stronęblank
blank

blank
blankblankblank
blankPowstanie Technikum Samochodowegoblank
blank
HISTORIA POWSTANIA
TECHNIKUM SAMOCHODOWEGO

Technikum Samochodowe w Częstochowie, ul. Targowa 29 Zasadnicza Szkoła Samochodowa

Technikum Samochodowe dla Pracujących, ul. Jasnogórska 17

Utworzone w r. 1964 szkoły umieszczono w budynku Szkoły Rzemiosł Budowla¬nych przy ul. Targowej 29 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących przy ul. Jasnogórskiej 17 (Technikum dla Pracujących).

Uczniowie: Technikum — 178, uczniów, 5 oddziałów, specjalność — eksploatacja i naprawa samochodów, Zas. Szkoła Samochodowa — 328 uczniów, 9 oddziałów, zawód — mechanik samo- chodowo-ciągnikowy, Technikum dla Pracujących — 310 uczniów, 12 oddziałów, specjalności — eksploa¬tacja i naprawa samochodów, budownictwo ogólne. Dyrektorzy: Technikum i Zas. Szkoła Samochodowa — inż. Zygmunt Kaźmierczak Technikum dla Pracujących — mgr inż. Stanisław Tkacz.

W związku z szybkim rozwojem komunikacji samochodowej i wzrostem zapotrzebowania na kadry dla rozwijającego się przemysłu i transportu na terenie Częstochowy zakłady pracy czyniły usilne starania o powołanie do życia Technikum Samochodowego. Po zapewnieniu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Częstochowie obudowie obiektu szkolnego dla przeszłego Technikum Samochodowego, Ministerstwo Oświaty zgodziło się na otworzenie Technikum Samochodowego i Zasadniczej Szkoły Samochodowej w Częstochowie.

Kuratorium Okręgu Szkolnego wydało orzeczenie organizacyjne Nr OIPB8/44a/12/59 o utworzeniu Technikum Samochodowego dla pracujących o specjalności – naprawa i eksploatacja samochodów, podpisane przez Kuratora Okręgu Szkolnego w Katowicach Fryderyka Heroka dnia 16 czerwca 1959r.

W początkowej fazie zlokalizowano szkołę jako wydział przy Technikum Górnictwa Rud.

W roku 1960 rozszerzono rozmiary Technikum tworząc Wydział Młodzieżowy, a w roku 1961 Zasadniczą Szkołę Samochodową. Kierownictwo naszej szkoły należało do dyr. Technikum Górnictwa Rud Ob. Mgr Stefana Trafiałka, zaś kierownikiem Wydziału Samochodowego był inż. Zygmunt Kazimierczak. Na mocy zarządzeń Ministerstwa Oświaty z czerwca 1963r. Szkoła została wydzielona z Technikum Górnictwa Rud i jako jednostka samodzielna powstała z rokiem 1964 (1styczeń). Dyrektorem szkoły został inż. Zygmunt Kazimierczak. Od chwili usamodzielnienia Szkoły lokalizacja Technikum Samochodowego i Zasadniczej Szkoły Samochodowej była niewyjaśniona do 31 sierpnia 1964r. Do tej chwili zagadką było, gdzie będzie zlokalizowana Szkoła na rok szkolny 1964/65. Na mocy notatki sporządzonej w obecności Ob. Wicekuratora mgr inż. Suckela oraz ostatecznej decyzji KMPZPR w Częstochowie w dniu 31 sierpnia 1964 roku w obecności przedstawiciela KOSZ wizytatora Cebo, szkoły nasze zostały wyprowadzone z gmachu Technikum Górnictwa Rud i przeniesione do budynku Technikum Budowlanego przy ulicy Targowej 29 z dniem 1 września 1964roku. Z chwilą rozdzielenia Technikum Samochodowego od Technikum Górnictwa Rud szkoła nasza pozostała bez żadnego wyposażenia. Od 1 września 1964 roku została wyposażona w pewna ilość pomocy naukowych o wartości blisko 180 000 zł., a łącznie majątek szkoły wynosi ok. 220 000 zł. W trudnych chwilach dla szkoły pospieszyły jej z pomocą zakłady takie jak : PKS, Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa, Cz .Z. Elementów Żużlobetonowych, P. K. Straży Pożarnej, Wydział Finansowy, P.M.R.N. oraz KWMO w Katowicach.

blank
blankblankblank
blankGaleriablank
blank
blank
blankblankblank
blankGłówna strona ZSSBblank
blank blank
blankblankblank
blankMapa dojazdublank
blank blank
blankblankblank
blankLogowanieblank
blank
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank
blankblankblank
nav-left  nav

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.