Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Maja 21 2019 12:58:12
blankNawigacjablank
blank Strona główna
Powstanie Technikum Budowlanego
Powstanie Technikum Samochodowego
Artykuły
Download
Galeria zdjęć
Szukaj
blank
blankblankblank
blankLosowa Fotkablank
blank blank
blankblankblank
blankNasi absolwenciblank
blank 1997
2000
2001
2002
2003
2004
2005
blank
blankblankblank
blankPrzetłumacz stronęblank
blank

blank
blankblankblank
blankPowstanie Technikum Budowlanegoblank
blank

Historia powstania Technikum Budowlanego

Początek dzisiejszej szkole dała Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa, powstała w r. 1929 przy ul. Piotrkowskiej 17.W czasie okupacji była również czynna, gdyż okupant potrzebował kwalifikowanych robotników. W marcu 1945 r. reaktywowano Publiczną Szkołę Dokształcającą Zawodową, która po wielu staraniach znalazła miejsce w budynku przy ul. Garncarskiej 6/8. Przemianowana później na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową, a od r. szk. 1951/52 na Zasadniczą Szkołę Zawodową, kształciła w zawodach: ślusarz, elektromonter budowlany, elektromechanik, formierz-odlewnik, murarz-tynkarz, zdun, malarz. Kierownik odlewniczy powstał w związku z przekazaniem szkole odlewni „Wulkan” i wygasł po zwróceniu odlewni ministerstwu resortowemu. W r. szk. 1958/59 przekształcono Zasadniczą Szkołę Zawodową na Szkołę Rzemiosł Budowlanych i przeniesiono ją do obszerniejszych pomieszczeń przy ul. Targowej 29, gdzie można było urządzi pracownie dla zawodów budowlanych. Od dnia 1 września 1959 włączono do Szkoły Rzemiosł Budowlanych istniejące od r.1950 Technikum Budowlane, mieszczące się przy ul.Kościuszki 15. Uległo ono likwidacji, a na jego miejscu powstało Technikum dla absolwentów szkoły rzemiosł budowlanych. W r. 1959/60 otwarto też wydział dla pracujących Technikum Budowlanego oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących, która po uzyskaniu samodzielności została przeniesiona do budynku przy ul. Jasnogórskiej 17.

W obecnym budynku Szkoły Rzemiosł Budowlanych miała swoją siedzibę Szkoła Przemysłowa Fabryki Oku Budowlanych i Szkoła Pracy Społecznej. W r. szk. 1951/52 Szkoła Przemysłowa została włączona do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a Państwowa Szkoła Pracy Społecznej przestała istnie z końcem r. szk.1952/53. Również Szkoła Przemysłowa Huty „Blachownia”, założona w r.szk. 1946/47, przeniesiona następnie do Odlewni „Wulkan”, została przekazana wraz odlewnią Zasadniczej Szkole Zawodowej. Z pomieszczeń szkoły korzysta Zasadnicza Szkoła Samochodowa i Technikum Samochodowe. Uczniowie: Szkoła Rzemiosł Budowlanych- 782 uczniów, 25 oddziałów, zawody- monter instalacji sanitarnych, betoniarz-zbrojarz, malarz, murarz, elektromechanik, elektromonter łączeniowy. Technikum Budowlane- 70 uczniów, 2 oddziały, specjalność ogólnobudowlana . Dyrektorzy: Marian Kucharzewski, Stefan Strojny, Józef Piasecki, Stanisław Kędzia

W roku szkolnym 1958/59 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr.l mieszcząca się w budynku przy ulicy Garncarskiej zmieniła nazwę na " Szkołę Rzemiosł Budowlanych " i przeniesiona została do gmachu przy ulicy Targowej 20. Przeniesienie szkoły podyktowane było wzrostem ilości młodzieży oraz potrzebą utworzenia pracowni: murarskiej , zduńskiej , malarskiej i hydraulicznej. Przeniesione zostały również warsztaty szkolne oraz park maszynowy na ulicę Jasnogórską. W roku tym uczyło się 530 uczniów z czego 30 % mieszkało w internacie technikum hutniczego. Specjalności w jakich uczyli się uczniowie to : murarz , zdun , hydraulik, elektroenergetyk. Dyrektorem szkoły był w tym czasie Pan Stanisław Kędzia. W roku 1959 Technikum Budowlane mieszczące się przy ulicy Kościuszki przeniesione zostało do budynku szkoły Rzemiosł Budowlanych i równocześnie obie szkoły : technikum i zasadnicza zostały podporządkowane jednemu dyrektorowi tj. Panu Kędzi. W tym czasie Szkoła Rzemiosł Budowlanych kształciła uczniów w kierunkach : murarz , zdun , malarz, hydraulik natomiast szkoła zasadnicza w kierunkach : elektroenergetyk, elektromechanik, elektromonter a technikum budowlane miało jeden kierunek : budownictwo ogólne. W szkołę istniała również zasadnicza szkoła dla pracujących. Młodzież praktyczną naukę zawodu odbywała w prywatnych i państwowych zakładach pracy, natomiast w szkole uczyła się teorii. W skład tej szkoły wchodziły następujące klasy : fryzjerska , skórzana , odzieżowa , budowlana i ogólnozawodowa . Dla pracujących istniało również technikum budowlane oraz Szkoła Mistrzów Budowlanych. W roku szkolnym 1961/62 w Szkole Rzemiosł Budowlanych otwarty został nowy kierunek kształcenia : monter instalacji sanitarnych oraz w technikum budowlane o specjalności instalacje sanitarne.

Po raz pierwszy w historii szkoły od nowego roku szkolnego 1963/64 w Zasadniczej Szkole Rzemiosł Budowlanych utworzono klasę malarską i elektromechaniczną gdzie obok chłopców uczyły się dziewczęta.

W roku szkolnym 1965/66 ze względu na dużą liczbę uczniów Technikum Budowlane dla pracujących zostało przeniesione na ulicę Jasnogórską . Pomimo tego w szkole przy ulicy Targowej uczyło się 1135 uczniów. W tym roku w Szkole Rzemiosł Budowlanych utworzono dla potrzeb rozwijającego się budownictwa nowy kierunek zbrojarz-betoniarz. W roku 1967/68 do klas pierwszych przyjmowani byli uczniowie po ukończeniu ośmioletniej szkoły podstawowej. Szkoła Rzemiosł Budowlanych zmieniła nazwę na Zasadniczą Szkołę Budowlaną utworzono w niej nowy kierunek ceramiki budowlanej. W obu szkołach tj. Zasadniczej i Technikum uczyło się coraz więcej dziewcząt. W roku szkolnym 1969/70 nastąpiła zmiana dyrektora szkoły , kierownictwo szkoły objął Andrzej Wójcicki. W roku tym w zasadniczej szkole utworzono nowy kierunek o specjalności telekomunikacji a w technikum budowlanym kierunki: budowa dróg i mostów oraz dokumentacja techniczna. W następnym roku szkolnym dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły , młodzieży został oddany do użytku nowy obiekt sportowy.

blank
blankblankblank
blankGaleriablank
blank
blank
blankblankblank
blankGłówna strona ZSSBblank
blank blank
blankblankblank
blankMapa dojazdublank
blank blank
blankblankblank
blankLogowanieblank
blank
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank
blankblankblank
nav-left  nav

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.